گچبری زنجیری و گچبری حصیری به صورت گام به گام

آموزش متدهای زنجیری و حصیری در گچبری

فهرست

درباره هنر گچبری

به هنر بریدن و حکاکی روی گچ به اصطلاح گچکاری گفته می‌شود. این صنعت که برای زیبایی بیشتر معماری فضای داخلی ساختمان استفاده می‌شود قدمتی طولانی دارد. از گچبری برای تزئین دیوار، سقف، دور لوستر، دور شومینه و ستون منازل استفاده می‌شود. گچبری انواع مختلفی داشته که در این مقاله به معرفی گچبری زنجیری و گچبری حصیری و کاربرد هریک می‌پردازیم.

معرفی متد گچبری زنجیری

یکی از انواع گچبری مدرن در ساختمان سازی گچبری زنجیری است. این نوع گچبری به صورت زنجیروار انجام می‌شود. ضخامت این زنجیرها بسیار کم بوده و سبب ایجاد طرحی زیبا روی سقف و یا دیوار منازل می‌شود. قیمت اجرای گچبری زنجیری مناسبتر از سایر مدل‌های گچبری می‌باشد.

گچبری زنجیری

به منظور آشنایی با نقاشی گچبری دیوار و سقف این مقاله را مطالعه نمایید.

روش‌های اجرای گچبری زنجیری

همانطور که گفته شد گچبری زنجیری روشی جذاب برای تغییر شکل سقف و دیوارها می‌باشد که به دو صورت دستی و پیش ساخته قابل اجرا است. 

گچبری زنجیری پیش ساخته: این گچبری از قبل توسط دستگاه‌های مخصوص تولید شده و تنها باید روی مکان مورد نظر سقف یا دیوار نصب شود. پس از نصب برای زیباتر شدن گچبری می‌توان لبه‌های آن را با اره دستی و یا برقی برش داد. گچبری زنجیری پیش ساخته مناسب برای گچبری گلویی سقف، گچبری با نور مخفی، گچبری سر ستون و گچبری دیوار و سقف می‌باشد.

گچبری زنجیری دستی:

گچبری دستی نیاز به دقت بالا، آموزش و زمان بیشتر برای اجرا دارد. در واقع گچبری دستی روشی سنتی است که با استفاده از مخلوط گچ و آب انجام می‌شود. گچکار پس از ترکیب این دو ماده، خمیر انعطاف پذیر را قبل از خشک شدن روی دیوار و یا سقف زده و با استفاده از ابزارآلاتی مانند دمپر، نقاله، وردنگی و کاردک به آن‌ها نقش می‌دهد.

آموزش گچبری زنجیری مرحله به مرحله

مراجل اجرای گچبری زنجیری به شرح زیر است:

 • آماده کردن سطوح: تمیز بودن سطوح قبل از اجرای گچبری زنجیری بسیار حائز اهمیت است. گردوغبار سطح مورد نظر می‌بایست با استفاده از دستمال تمیز  کاملا گرفته شد.
 • برش و نصب زنجیره‌های اصلی: برش دادن زنجیرها با توجه به طول سطح و نصب آن‌ها در کنار هم با فاصله مساوی. این کار باید با توجه به طرح و الگوهای از پیش تعیین شده انجام شود.
 • ایجاد الگوی مورد نظر: حال نوبت به ایجاد نقش و نگار روی زنجیره‌ها با استفاده از ابزار مخصوص می‌رسد.
 • خشک کردن گچ: زمانی که کار اجرای طرح‌های روی زنجیرها به اتمام رسید نوبت به خشک کردن گچ می‌رسد. مرحله ای مهم برای ایجاد اثری ماندگار و زیبا.
 • پوشش دهی با مواد مخصوص: پس از خشک شدن و پوسته شدن گچ‌ها، می‌توانید زنجیرها را با رنگ‌های مختلف و سایر مواد زیباتر کنید. این کار با استفاده از قلم مو امکان پذیر است.
آموزش گچبری زنجیری
گچبری حصیری

معرفی گچبری حصیری

نوع دیگری گچبری که در سال‌های پیشین مورد توجه بسیاری از مخاطبین قرار گرفته است گچبری حصیری می‌باشد. از این گچبری منحصر به فرد بیشتر برای زیبایی سقف‌ها استفاده می‌شود. از مزایای اصلی گچبری حصیری می‌توان به قدرت چسبندگی بالا، قابلیت شکل پذیری عالی، نصب آسان، قیمت مناسب و تمیز کردن راحت اشاره کرد.

کاربردهای اصلی گچبری حصیری

مکان‌های مورد استفاده در گچبری حصیری عبارتند از:

 1.  سقف اتاق نشیمن و اتاق خواب: سبب تغییر سبک سقف اتاق نشیمن و یا اتاق خواب می‌شود و به مدرنیته شدن محیط کمک می‌کند.
 1. دور لامپ و دور لوستر در اتاق پذیرایی: در نظر داشته باشید استفاده از گچبری حصیری دور لامپ و دور لوستر با همراه شدن نورپردازی، زیبایی سقف را دوچندان می‌کند.

برای آشنایی با طرح های گچبری دور لامپی کلیک نمایید.

روش‌های اجرای گچبری حصیری

گچبری حصیری قابل استفاده در سقف اتاق پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب می‌باشد. روشی کاربردی برای زیباسازی منزل به صورت دستی و پیش ساخته. این گچبری نیز همانند گچبری زنجیری به دو صورت گچبری پیش ساخته(از قبل ساخته شده) و گچبری دستی(روش سنتی) قابل اجرا می‌باشد. از مزیت‌های گچبری حصیری پیش ساخته می‌توان به استحکام بالا، نصب راحت و قیمت مناسب اشاره کرد. آموزش گچبری حصیری دستی نیاز به مهارت خاصی داشته که در ادامه به نحوه آموزش و اجرای آن می‌پردازیم.

آموزش گچبری حصیری مرحله به مرحله

مراحل اجرای گچبری حصیری به شرح زیر است:

 • اندازه گیری مستطیل‌ها: اندازه گیری مستطیل‌های به طول ۵ سانتی متر و عرض دو سانتی متر سپس علامت زدن روی محل مربوطه.
 • برش مستطیل‌ها: حال باید جاهایی که علامت زده اید را به دقت خالی کنید. به طوری که مربع‌های کوچک و یک اندازه به دست بیاید.
 • حالت دادن به برش‌ها: حالت دهی به برشها باید از گوشه کار شروع شده و یک در میان انجام شود.
 • پوشش دهی و لکه گیری: لکه گیری و پوشش دهی با مواد مخصوص آخرین مرحله اجرای گچبری حصیری می‌باشد که باید با دقت بالایی انجام شود.
مراحل اجرای گچبری حصیری

آموزش گچبری مدرن و پیش ساخته توسط گروه الهه پیروز

به منظور یادگیری تخصصی گچبری مدرن به گروه الهه پیروز مراجعه کرده تا آموزش صفر تا صد گچبری مدرن توسط اساتید برجسته به شما داده شود. این تیم با سرفصل‌های مختلف به صورت کاملا حرفه ای و بسیار راحت انواع گچبری مدرن روی سقف، دیوار و ستون را به شما آموزش می‌دهد. شما می‌توانید پس از آموزش گچبری مدرن بلافاصله جذب بازار کار شده و از این هنر زیبا کسب درآمد کنید. جهت اطلاع از زمان شروع کلاس‌ها و نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی با شماره‌های زیر در ارتباط باشید.

تلفن‌های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر:

آدرس گروه هنری الهه پیروز؟

تهران، خیابان میرداماد، خیابان شهید حصاری، پلاک ۴

 • استفاده از متریال مرغوب
 • مشاوره پیش از اجرا
 • اعمال قیمت مناسب
 • استفاده از متخصصین دوره دیده
امتیاز دهید

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*