تمام نکات مهم گرافیتی چیست

گرافیتی چیست

فهرست

دیوار نگاشته یا گرافیتی، یک هنر قدیمی است که در جهان پیشینه‌ای طولانی دارد. ریشه کلمه گرافیتی، ایتالیایی هست که به معنای خط خطی یا خراش است. هنر گرافیتی به شکل نوشتن، طراحی و نقاشی بر روی سطوح مختلف به نمایش گذاشته می شود. گرافیتی در نیمه‌ی دوم قرن بیستم در آمریکا ظهور کرد و به‌سرعت در شهرهای دیگر اروپا نیز گسترش یافت. اگر می خواهید با این هنر بیشتر آشنا شده و در مورد انواع گرافیتی اطلاعات کاملی کسب کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دیوارنگاری باستانی و گرافیتی

دیوارنگاری باستانی چیست

یافته های  تاریخی در سراسر جهان نشان داده است که نقاشی دیواری از دوران امپراطوری های روم ، چین و یونان باستان وجود داشته است. در دوران باستان، از خط و خش های مختلف برای ترسیم طرح ها بر روی سطوح استفاده می کردند. از نمونه های گرافیتی قدیمی می توان به نقاشی های غار لاسکو در فرانسه، کتیبه های روی سنگ های بیابان بازالت جنوب سوریه و شرق اردن اشاره کرد.

تصاویر صحنه های شکار در غارها، نمونه دیگری از دیوارنگاری باستانی  می باشد که به معنی یادآوری پیروزی های شکار در گذشته بوده است. بنابر این می توان گفت که دیوارنگاری، هنری بسیار قدیمی است که بشر از آن برای بیان احساسات خود استفاده می کرده است.

اگر به هنر نقاشی و نقاشی روی دیوار علاقمندید، پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله نقاشی ویلا است.

اطلاعات کامل در موردگرافیتی مدرن

گرافیتی مدرن چیست

 هنر گرافیتی در گذشته، با ترسیم خطوط و خش‌ها بر روی دیوارها و سطوح مختلف ایجاد می‌شد. ولی به تدریج  و با گذر زمان،گرافیتی مدرن با استفاده از ابزارهای پیشرفته توسعه یافت. هنرمندان، تکنیک‌های گرافیتی مدرن را با استفاده از وسایلی مانند قلمو، رنگ‌پاش و افشانه بر روی  پوستر، دیوار، لباس ترسیم کرده و آثاری بسیار زیبا و خلاقانه را خلق می کردند.

 گرافیتی مدرن به شدت تأثیرگذار بوده و با گذر زمان، به یک هنر عمومی تبدیل شده است که در شهرها و مکان‌های عمومی به طور گسترده‌ای دیده می‌شود.

اگر می خواهید با نکات کلیدی و مهم نقاشی آشنا شوید، مقاله نقاشی سقفی  را از دست ندهید.

انواع گرافیتی سه بعدی

گرافیتی سه بعدی چیست

گرافیتی سه بعدی، یکی از فرم‌های محبوب گرافیتی است که با استفاده از تکنیک‌های سه بعدی اجرا می‌شوند و توانایی ایجاد تعامل با تماشاگران را دارند. با مشاهده این نوع نقاشی، به نظر می‌رسد که اشیا و سطوح در تصویر واقعیت پیدا کرده‌اند. شما در این سبک از نقاشی، می توانید جلوه‌های سه بعدی  گرافیتی را تجربه کرده و از دیدن آن لذت ببرید. هنرمندان با استفاده از گرافیتی سه بعدی، توانسته‌اند، خیابان‌ها را زیباتر کنند و از طریق خلق چشم‌اندازهای خلاقانه و واقع‌گرایانه، شهر را تبدیل به یک نمایشگاه هنری بزرگ کنند.

انواع گرافیتی

گرافیتی به انواع مختلفی تقسیم می شود که شما می توانید از آن برای بیان مسائل فرهنگی، اجتماعی و … استفاده کنید .در ادامه هریک از انواع گرافیتی را به صورت جامع برای شما شرح می دهیم.

گرافیتی نمایشی

گرافیتی نمایشی یک فرم هنری است که اصولاً در فضاهای عمومی و بیرونی مانند دیوارها، ساختمان‌ها، پل‌ها و تجهیزات شهری اجرا می‌شود. این هنر، از طریق استفاده از اسپری‌های رنگی و تکنیک‌های دیگر، امکان خلق تصاویر و نمادها بر روی سطوح مختلف را فراهم می‌کند. این نوع از گرافیتی به طور معمول با نمادها، تصاویر و طرح‌های پویا و جذاب سازماندهی می‌شود تا به مخاطبان پیامی قوی و مفهومی منتقل شود. گرافیتی نمایشی معمولاً برای جلب توجه مردم به مسائل فرهنگی، اجتماعی، هنری هنری استفاده می‌شود.

گرافیتی نوشتاری

گرافیتی نوشتاری یک شکل از هنر خیابانی است که در آن از حروف، کلمات و جملات برای بیان احساسات استفاده می‌شود. نوشتارهای گرافیتی می‌توانند به صورت تک حرفی یا ترکیبی از حروف و کلمات باشند که بر روی سطوح مختلف مانند دیوارهای خیابان‌ها، ساختمان‌ها، پل‌ها، پیاده‌روها اجرا می شوند.این نوع از گرافیتی به عنوان یک وسیله برای بیان نظرات، ایده‌ها ،پیام‌های فرهنگی و اجتماعی استفاده می‌شود.

درباره نقاشی گرافیتی

نقاشی گرافیتی تنوع بسیاری در سبک‌،موضوعات و تم دارد. هنرمندان از این طریق قادر به بیان احساسات، پیام‌ها، انتقادات فرهنگی و … می باشند. آثار گرافیتی می‌توانند زیبا، شگفت‌انگیز، خلاقانه و متفاوت باشند و به عنوان یک وسیله برای ارتباط با جامعه استفاده شود. هنرمندان گرافیتی معمولاً با استفاده از اسپری‌های رنگی، قلم مو و  سایر ابزارها، طرح‌ها و تصاویر خود را ایجاد می‌کنند. آنها از تکنیک‌های مختلفی مانند لایه‌بندی رنگ، نقاشی سطحی، ترکیب رنگ‌ها و ایجاد افکت‌های سه بعدی برای پیاده سازی نقاشی گرافیتی استفاده می‌کنند.

انواع مدل های گرافیتی در ایران

گرافیتی در ایران

هنر گرافیتی در ایران، به دو دسته مردمی و غیرمردمی تقسیم می شود. در گرافیتی مردمی، عموماً مسائل سیاسی روز، آگهی‌ها و طرح‌های تبلیغاتی بیان می‌شوند، ولی گرافیتی غیرمردمی به عنوان پروژه‌های هنری عمومی توسط سازمان‌های دولتی و شهرداری‌ها اجرا می‌شود. در این نوع گرافیتی، طرح‌ها و نقاشی‌ها به منظور زیباسازی فضای شهری و ایجاد وحدت بین مردم استفاده می‌شوند. این آثار هنری معمولاً شامل تصاویر و نقاشی‌هایی با مفاهیم آموزنده و ارزش‌های اجتماعی هستند.

شهرداری تهران در سال‌های اخیر برای زیباسازی شهر، از طراحی و ترسیم دیوارنگاری‌های متعدد با سبک‌های متنوع استفاده کرده است. این آثار گرافیتی می‌توانند در دیوارهای شهر تهران مشاهده شوند که باعث جذابیت و زیبایی فضای شهری می شوند.

درباره سبک های نقاشی دیواری

نقاشی دیواری، یکی از هنرهای اصیل و مطرح ایرانی است که به سبک های مختلفی اجرا می شود. این نقاشی ، در آثار معماری و زیبا سازی شهری نقش بسیار ارزشمندی دارد که در ادامه برای آشنایی بیشتر شما برخی از انواع سبک های نقاشی دیواری را توضیح می دهیم.

نقاشی‌های طبیعت و مناظر

در مناطق روستایی ، نقاشی‌های دیواری سنتی شامل مناظر طبیعی، باغ‌ها، درختان و پرنده‌ها می‌شود. این نقاشی‌ها به عنوان یک راه برای تزئین محیط زندگی و ایجاد حس آرامش و صلح استفاده می‌شوند.

نقاشی مدرن

در این نوع نقاشی دیواری، از شکل های هندسی با ترکیب رنگ های اصلی و یا تک رنگ بر روی دیوار استفاده می شود. نقاشی  مدرن در عین سادگی بسیار جذاب است و طرفداران بسیاری دارد.

گروه هنری الهه پیروز و نقاشی دیواری

گروه هنری الهه پیروز، پروژه های زیادی را در زمینه نقاشی دیواری و پتینه با بهترین کیفیت اجرا کرده است. چنانچه به نقاشی دیواری علاقه مند هستید و می خواهید که این هنر زیبا را به صورت تخصصی و عملی فرا بگیرید، با پرسنل ما تماس گرفته تا اطلاعات مورد نیاز را در مورد ثبت نام دوره های نقاشی دیواری به شما ارائه  دهند.

نتیجه گیری

گرافیتی، بخشی از هنر خیابانی است که برای زیباسازی شهری یا تبلیغات فرهنگی  در پیاده روها، فضای سبز و … استفاده می شود.ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با هنر دیوارنگاری و انواع آن آشنا کنیم. چنانچه سوالی در زمینه نقاشی گرافیتی  دارید، در قسمت نظرات سایت مطرح کرده تا به صورت دقیق اطلاعات لازم را در اختیارتان  قرار دهیم.

سوالات رایج

هزینه این نوع نقاشی با توجه به نوع طرح و سبک گرافیتی، حجم کار و … متغیر است.

  1. زیبایی و جذابیت بیشتر فضای شهری
  2. بیان مطلب مختلف اجتماعی و فرهنگ
امتیاز دهید

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*