پتینه اسفنجی

پتینه اسفنجی

فهرست

پتینه یکی از معروف ترین انواع هنر در زمینه دکوراسیون داخلی است که به اندازه ای تنوع دارد که میتواند هر فردی با هر نوع سلیقه و سبک هنری را راضی نگهدارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این هنر حتما به مقاله معرفی هنر پتینه کاری مراجعه کنید.

معمولا افراد بعد از مدتی از دکوراسیون منزل خود خسته می شوند و علاقه دارند که آن را تغییر دهند. شما می توانید با استفاده از تکنیک های پتینه کاری دیزاین خانه خود را به زیباترین شکل عوض کنید.یکی  از زیباترین  روش های اجرای پتینه کاری نوع اسفنجی است که با کمترین امکانات و به راحتی می توانید بهترین حس و آرامش را در ساکنین ساختمان  ایجاد نمایید. اگر می خواهید  با صفر تا صد پتینه اسفنجی آشنا شوید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

تکنیک پتینه اسفنجی چیست؟

پتینه اسفنجی چیست؟

پتینه اسفنجی یکی از زیباترین و ساده‌ترین تکنیک های پتینه کاری است که می توان با آن روی دیوار و سطوح مختلف طرح های جذابی ایجاد کرد. در این روش با استفاده از اسفنج سطح دیوار را برجسته کرده و به راحتی می توان با  پتینه اسفنجی ایرادهای جزئی دیوار را پنهان کرد. برای اجرای این پتینه، اسفنج را به رنگ آغشته  می کنید و  بعد به صورت ضربه ای  اسفنج را به دیوار بزنید.

لوازم مورد نیاز پتینه اسفنجی چیست؟

لوازم مورد نیاز پتینه اسفنجی

 1. سینی رنگ
 2. دستکش
 3. رنگ اولیه
 4. رنگ ثانویه
 5. اسفنج یا غلطک‌های طرح اسفنج

مراحل اجرای پتینه اسفنجی

مرحله اول

سطوح را با یک دستمال تمیز از هر نوع گردوخاک تمیز کنید. چنانچه زیرسازی کار تمیز نباشد، رنگ اولیه کیفیت مطلوب را ندارد.

مرحله دوم

در این مرحله باید سطح را سنباده بکشید، سپس بخش هایی را که ترک و ایراد دارند با بتونه یا سایر پرکننده‌ها پر کنید.

مرحله سوم

برای اجرای پتینه اسفنجی باید در این مرحله ، رنگ مناسب  با سطح زیرین کار را انتخاب کنید. به این نکته  حتما توجه داشته باشید که رنگ‌های پوشاننده تنوع بالایی داشته و باید متناسب با نوع سطح ، آن را تهیه کنید. بعد از انتخاب رنگ مناسب، آن را با حلال مخلوط کرده و با غلطک، فرچه سطح زیرین کار را رنگ بزنید.لایه اول رنگ را صبر کرده تا کامل خشک شود، بعد در صورت نیاز چندین بار رنگ آمیزی را تکرار کرده تا زیرکاری سطح مورد نظر یکدست شود.

مرحله چهارم

بعد از اینکه رنگ تمام سطح خشک شد، غلتک اسفنجی یا اسفنج را با آب مرطوب کرده و آن را در ظرفی که حاوی ترکیب براق‌کننده و رنگ دوم است فرو کنید. در این مرحله اسفنج  را به‌شکل نامنظم بر روی سطح کار ضربه بزنید. در اجرای پتینه اسفنجی به این نکته توجه کنید که بعضی از قسمت های سطح را با ضربه و قدرت بیشتر و بخش های دیگر را با قدرت کمتری انجام دهید. این کار باعث می شود که برآمدگی‌های ایجاد شده از ضربه اسفنج به صورت نامنظم تر باشند.

آموزشگاه پتینه و نقاشی الهه پیروز

 مجموعه هنری الهه پیروز به صورت کاملا تخصصی در زمینه آموزش پتینه و نقاشی چندین سال است که فعالیت می کند. این آموزشگاه تمام سعی خود را کرده  تا جدیدترین تکنیک ها را به کارجویان آموزش داده و آن ها را برای بازار کار آماده کند. اگر می خواهید تمام نکات مهم پتینه کاری و نقاشی را یاد بگیرید کافیست با شماره زیر تماس گرفته تا پرسنل ما در این زمینه به شما مشاوره دهند.

جهت اطلاع از برگزاری کلاسهای آموزش پتینه کاری توسط اساتید برجسته همچون سرکار خانم الهه پیروز توصیه می‌کنم این مقاله را مطالعه کنید.

نکات کلیدی هنگام پتینه کاری اسفنجی چیست؟

نکات کلیدی هنگام پتینه کاری اسفنجی

 1. در پتینه اسفنجی رنگ پایه و رنگ دوم باید با هم متناسب باشند. اگر رنگ ها بیش از حد تضاد داشته باشند، نتیجه پتینه کاری چندان جالب نخواهد شد.
 2. برای آغشته نشدن رنگ براق به دست ، حتما از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.
 3. در زمان پتینه کاری، اسفنج زدن را از گوشه شروع کرده و سپس به قسمت های دیگر سطح بروید.
 4. دیوار و اسفنج را تا حد امکان تر نگه دارید.
 5. معمولا در بیشتر پروژه ها از دو رنگ برای پتینه اسفنجی استفاده می شود، ولی در صورت تمایل می توانید از
 6. چند رنگ استفاده کرده و آن ها را بر روی هم به کار ببرید.
 7. در این تکنیک حتما سعی کنید که از اسفنج طبیعی به جای مصنوعی استفاده کنید.
 8. اگر رنگ شما در پتینه اسفنجی به سرعت خشک می‌شود، قبل از پتینه کاری رنگ را با محلول رقیق کننده مخلوط کنید.

اگر می خواهید با تکنیک های دیگر پتینه کاری آشنا شوید، مطالعه مقاله پتینه دیوار را به شما توصیه می کنیم.

 

انواع مدل اسفنج برای پتینه کاری

 

اسفنج‌ها به عنوان یکی از ابزارهای کارآمد در پتینه اجسام و ساختمان شناخته می‌شوند که در دو نوع طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند.اسفنج‌های طبیعی، طول عمر طولانی‌تری نسبت به اسفنج‌های مصنوعی دارند و بافت بسیار طبیعی‌تر و زیباتری روی کار ایجاد می‌کنند.اسفنج‌های مصنوعی، نسخه اقتصادی‌تر و مناسب‌تری نسبت به اسفنج‌های طبیعی هستند و در بسیاری از پروژه‌ها می‌توانند جایگزینی مناسبی برای اسفنج‌های طبیعی باشند. این اسفنج‌ها با توجه به مصنوعی بودنشان کاملاً یکدست و یک اندازه هستند، اما اسفنج‌های طبیعی به دلیل طبیعی بودنشان، سایزهای متفاوتی دارند.نکته بسیار مهمی که درمورد اسفنج مصنوعی وجود دارد این می باشد  که بهتر است  از رنگ های اکریلیک و یا پلاستیک استفاده نمایید، زیرا به راحتی تمیز می شوند. اگر این اسفنج ها را با رنگ ها روغنی به کار ببرید،برای تمیز کردن آن ها  نیاز است که اسفنج را درون بنزین یا تینتر بزنید که همین امر باعث کاهش طول عمر اسفنج می شود.

کاربرد پتینه اسفنجی

پتینه اسفنجی در چه مکان هایی استفاده می‌شود؟

 1. مراکز تجاری
 2. منازل مسکونی
 3. نمای خارجی و داخلی ساختمان
 4. رستوران
 5. هتل
 6. دیوار
 7. سقف و ستون
 8. آشپزخانه

هزینه اجرای پتینه اسفنجی

 1. متراژ
 2. نوع و کیفیت متریال
 3. جزئیات و پیچیدگی کار
 4. محل اجرای پروژه

مدت زمان خشک شدن پتینه اسفنجی چقدر است؟

 

مدت زمان لازم برای خشک شدن پتینه اسفنجی بسته به نوع رنگ، شرایط آب و هوایی، متراژ پروژه متفاوت است. رنگ های روغنی نسبت به اکریلیک دیرتر خشک می شوند و به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند.

 

 

توصیه های مهم به منظور انتخاب رنگ

۱.در انتخاب رنگ حتما به روانشناسی رنگ ها توجه کرده و از رنگ هایی استفاده کنید که حس شادابی و صمیمیت را در شما افزایش دهند.

۲.در پتینه کاری می توانید از ترکیب رنگ های مختلفی استفاده کنید. برای مثال، می توانید از ترکیب رنگ های قرمز و نارنجی برای ایجاد یک طیف گرم استفاده کنید و یا از ترکیب رنگ های آبی و سبز برای ایجاد یک طیف سرد استفاده کنید.

۳.در  انتخاب رنگ، باید به توازن و هماهنگی رنگ ها توجه کنید تا نتیجه نهایی زیبا و جذاب باشد.

۴.قبل از شروع به پتینه کاری، بهتر است رنگ های انتخابی خود را تست کنید. 

۵.در انتخاب رنگ باید به شدت رنگ نیز توجه کنید. رنگ های شدید مانند قرمز و نارنجی می توانند احساس حرارت و شادابی ایجاد کنند، در حالی که رنگ های ملایم مانند آبی پاستل و صورتی می توانند احساس آرامش و راحتی را به شما و دیگران منتقل کنند.

۶.رنگ‌های متضاد مانند سبز و قرمز مکمل یکدیگرند و به‌خوبی در کنار هم قرار می گیرند.

۷. رنگ های سرد مثل طیف‌های مختلف آبی، بنفش یا سبز باعث می‌شوند اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر جلوه کنند.

۸.برای بخش‌های مختلف خانه براساس کاربری متفاوتی که دارند، باید از رنگ مخصوص به خود استفاده کرد تا به بهترین نتیجه و کیفیت دست یافت.

 

جمع بندی

 پتینه اسفنجی یک هنر بسیار زیبا است و شما با مطالعه‌ی این مقاله و با استفاده از تکنیک‌ گفته شده، به راحتی می‌توانید این هنر را در زندگی خود به کار ببرید و از آن لذت ببرید. چنانچه سوالی در زمینه پتینه اسفنجی دارید در قسمت نظرات با ما مطرح نمایید تا پاسخگوی شما باشیم.

سوالات رایج

برای پتینه کاری نمی‌توان از هر اسفنجی استفاده کرد. در پتینه اسفنجی بهتر است که  از اسفنج‌های طبیعی مانند اسفنج دریایی استفاده کنید. این اسفنج‌ها برای جذب آب و حفظ رطوبت مناسب هستند و در نتیجه باعث می شوند که کیفیت پتینه کاری با این نوع اسفنج ها از مصنوعی بهتر باشد.

اگر به  شکل حرفه ای  پتینه کاری را فرا گرفته اید، اشکالی ندارد ولی در غیر این صورت اصلا این کار را توصیه نمی کنیم.

شما می توانید برای مشاوره با شماره ۰۹۱۵۶۵۹۹۱۲۳ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را در زمینه دوره های آموزشی راهنمایی کنند.

امتیاز دهید

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*